Poland / Polska

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” 2017, która będzie odbywać się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do tej inicjatywy!

Chcielibyśmy zaprosić do zorganizowania w dniu 18 maja 2017 roku działań, które przyciągną uwagę opinii publicznej i zaangażują całe społeczeństwo, a których tematem wiodącym będą rośliny. Naszym celem jest pobicie rekordu 1000 wydarzeń zorganizowanych w 2013 roku. 18 maja nadal pozostanie kulminacyjnym dniem akcji, prawdziwym Dniem Fascynacji Roślinami. Jeżeli podjęcie działań tego dnia nie będzie możliwe, zapraszamy, aby przyłączyć się do akcji w dniach od 2 do 31 maja 2015. Zainteresowanych organizacją Fascynującego Świata Roślin prosimy o kontakt z polskim Koordynatorem Narodowym akcji (Małgorzata Garnczarska; garnczar@amu.edu.pl ) lub Koordynatorami EPSO , aby wspólnie z nimi przedyskutować pomysły. Koordynatorzy udzielą także wskazówek, w jaki sposób posługiwać się elementami światowego wizerunku „Fascination of Plants Day”. Elementy tego wizerunku będzie można pobrać bezpłatnie z katalogu „PR toolbox” na stronie głównej i wykorzystać do przygotowania, przeprowadzenia i opisania wszystkich wydarzeń akcji.

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, od szkół po firmy ogrodnicze, oraz wszystkich tych, którzy sądzą, że ich pomysły mogą stanowić wartościowy wkład w tę inicjatywę. Wiele instytucji prowadzących badania roślin, uniwersytety, szkoły, ogrody botaniczne i muzea, a także rolnicy czy firmy produkcyjne, otworzyło w trakcie dnia Fascynującego Świata Roślin 2012, 2013 i 2015 swe podwoje dla publiczności i przedstawiło całe mnóstwo działań dotyczących roślin, w których znalazło się coś ciekawego dla całych rodzin – zachęcamy do przejrzenia materiałów zawartych w katalogu „Success Story”. Ponownie zapraszamy do udziału media, a także naukowców, rolników, polityków i przedstawicieli przemysłu, by wspólnie dyskutować o badaniach naukowych prowadzonych na najwyższym poziomie, pokazywać wyniki przełomowych doświadczeń biologii roślin, a także odkryć, jaki potencjał aplikacyjny drzemie w naukach o roślinach.

Obchody Fascynującego Świata Roślin zostaną wsparte działaniami w przestrzeni publicznej: w teatrach, kafejkach, centralnych placach miast. Będą one zaplanowane w taki sposób, by pobudzić i zainspirować każdego do myślenia o roślinach.

Rośliny są fascynujące. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia. Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 000 gatunków roślin. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą ponownie zasadzimy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw posieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości.

● Bydgoszcz, Toruń: Photo Contest "Unusual World of Medicinal Plants"
● Kraków County: From steppes to mountains - . . . of the Ojców National Park
● Kraków: Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: . . ., godz. 9:00-9:30
● Kraków: Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: . .., godz. 9:45-10:15
● Kraków: Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: . . ., godz. 11:30-12:00
● Kraków: Light Painting
● Kraków: Taking advantage of the plants
● Kraków: Light painting
● Kraków: Taking advantage of plants
● Kraków: Taking advantage of plants
● Kraków: Light painting
● Kraków: Eye to eye with mutants;
● Kraków: Plants that heal; Rośliny, które leczą
● Kraków: Light painting
● Kraków: Taking advantage
● Kraków: Taking advantage
● Kraków: Light painting
● Kraków: Taking advantage
● Kraków: Light painting
● Kraków: Plants that heal
● Kraków: Eye to eye with mutants
● Kraków: What would be plants without fungus?;
● Kraków: What would be plants without fungus?;
● Kraków: Sensual deceivers, or secrets of orchids;
● Kraków: Plants and fungi in extreme conditions;
● Kraków: Plants and fungi in extreme conditions;
● Kraków: Green fluorescent protein (GFP);
● Kraków: Rainbow colors closed in the cell;
● Kraków: Plants in us; Rośliny w nas
● Kraków: How to use chlorophyll derivatives to kill cancer;
● Kraków: Rainbow colors closed in the cell;
● Kraków: Plants in us; Rośliny w nas
● Kraków: How to use chlorophyll derivatives to kill cancer;
● Kraków: Green fluorescent protein (GFP);
● Kraków: Plants and sun - difficult friendship;
● Kraków:The world of aquatic and marsh plants;
● Poznań: Seekers of endangered species;
● Poznań: Botanical Garden of Adam Mickiewicz
● Poznań: Botanical Garden of Adam Mickiewicz
● Poznań: Biblijne wędrówki - świat roślin oczami starożytnych koczowników;
● Wrocław: All you need is in the plants
● Wrocław: Green urban island
● Wrocław: Plants can also get sick

Wśród organizatorów i uczestników dnia Fascynującego Świata Roślin 2017 znajdują się wymienione poniżej instytucje. Jeśli chcecie się przyłączyć do tej inicjatywy, skontaktujcie się z polskim Koordynatorem Narodowym, Prof. Magdalena Arasimowicz-Jelonek

Ojców National Park
Kraków County
www.ojcowskiparknarodowy.pl

 • -- From steppes to mountains - a fascinating world of plants of the Ojców National Park
  Ojcowski Park Narodowy, mimo małej powierzchni odznacza się niezwykłym bogactwem roślin. Gatunki niżowe rosną tu obok górskich, rośliny terenów podmokłych sąsiadują z roślinami kserotermicznymi, których centra rozsiedlenia znajdują się w strefie stepowej nad Morzem Czarnym lub Śródziemnym. Ta ogromna różnorodność wiąże się również z interesującymi strategiami rozmnażania. Rośliny wykorzystują najróżniejsze sposoby aby odnieść sukces reprodukcyjny – zwabiają owady oferując im nagrodę w postaci słodkiego nektaru, oszukują je czy wręcz łapią w kwiaty – pułapki.

  Zobaczycie to wszystko na prezentacji multimedialnej. W OPN będzie też okazja do zwiedzenia dioramy na ekspozycji muzealnej, ukazującej roślinność dna doliny i skał wapiennych. Zapraszamy również na wycieczkę terenową, w czasie której zobaczymy najbardziej charakterystyczne zbiorowiska roślinne Ojcowa – łąki nad Prądnikiem, murawy kserotermiczne i lasy oraz omówimy metody ich ochrony. Trasa wycieczki biegnie przez Dolinę Prądnika od Hotelu pod Kazimierzem do Bramy Krakowskiej, z jednym stromym podejściem, na Skałę Jonaszówkę (nieobowiązkowe). Przejście przez dolinę będzie w trzech grupach maksymalnie 20 osobowych. Spotkamy się w sobotę 27 maja, o godzinie 10.00, zakończenie około godziny 14.00 tr>
  - guided tour
  - presentation
  - exhibition
  - 27.05.2017 godz. 10:00-14:00
  - Skała
  Organizer: Maria Janicka, Alicja Fischer, Janusz Glanowski, Paweł Głowacki, Jakub Baran

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- All you need is in the plants
  Roślina to nie tylko białka, tłuszcze i węglowodany. Roślina to żywy organizm, który oddycha, pobiera i wypuszcza wodę, czasem pachnie, niekiedy jest trująca. Roślina to nie tylko witaminy i szereg ulotnych związków, które mogę regulować w sposób niewidoczny nasz metabolizm, czasem wpływać na nasze samopoczucie. Rośliny to niezbędny i najważniejszy element ekosystemu. To pierwotny producent życiodajnego tlenu i pokarmu.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 10:00-15:00
  - Hol Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pl. Grunwaldzki 24A
  Target audience: everybody

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- Green urban island
  Pomiędzy budynkami Uniwersytetu przy pl. Grunwaldzkim 24 na betonowej, utwardzonej powierzchni powstanie ogród. Zapraszamy tam na kawę. Ogród będzie cieszył oczy przez dwa tygodnie.
  - open day
  - 18.05.2017 godz. 10:10-23:20
  - pl. Grunwaldzki 24
  Target audience: everybody

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- Plants can also get sick
  Zapraszamy. Dowiecie się jakie gatunki warto uprawiać w ogrodach na tarasach i balkonach, jak je nawozić, jak chronić przed szkodnikami i chorobami powodowanymi przez różne czynniki. Owady będzie można obejrzeć okiem nieuzbrojonym. Na grzyby i bakterie chorobotwórcze popatrzeć pod mikroskopem.
  workshop workshop
  - 18.05.2017 godz. 10:00-14:00
  - Hol budynku Centrun Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu, pl. Grunwaldzki 24a
  Target audience: everybody

Student Scientific Circle of Pharmaceutical Botany,
Department of Biology and Botany of Pharmacy
Faculty Collegium Medicum im. L. Rydygiera in Bydgoszcz UMK in Toruń
Bydgoszcz, Toruń
www.cm.umk.pl/ . . ./KONKURS_FOTOGRAFICZNY_regulamin_2017.pdf

 • -- Photo Contest "Unusual World of Medicinal Plants"; Konkurs fotograficzny „Niezwykły świat roślin leczniczych”
  Studenckie Koło Naukowe Botaniki Farmaceutycznej, działające przy Katedrze i Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej zaprasza wszystkich studentów i pracowników Collegium Medicum im. L. Rydygiera UMK, oraz uczniów Liceów Ogólnokształcących w Bydgoszczy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Niezwykły świat roślin leczniczych”. Przedmiotem konkursu są fotografie ukazujące piękno roślin wpływających na stan naszego zdrowia.

  Konkurs objęty jest honorowym patronatem Dziekana Wydziału Farmaceutycznego, prof. dr hab. Stefan Kruszewskiego.

  Nagrody przyznane zostaną w dwóch kategoriach: 'Uczniowie LO' i 'Studenci i Pracownicy CM UMK'. Główną nagrodą dla uczniów LO jest voucher o wysokości 1500 zł ufundowany przez Centrum Edukacyjne Maturita na dowolny kurs maturalny. Pozostałe nagrody to m.in. albumy o tematyce przyrodniczej, ufundowane przez Lasy Państwowe i inne instytucje.

  Na zdjęcia oczekujemy do dnia 31 maja 2017 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po 10 czerwca br. Szczegóły konkursu zamieszczone są w regulaminie dostępnym na stronie:

  www.cm.umk.pl/ . . ./KONKURS_FOTOGRAFICZNY_regulamin_2017.pdf

  Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać maksymalnie 3 zdjęcia na adres: rosliny.lecznicze.konkurs@gmail.com. Fotografie muszą być w formacie JPG i wielkości od 1,5 do 6 MB (nie mogą być panoramiczne i z naniesioną datą). Zdjęcia należy przesyłać w oddzielnych plikach wpisując tytuł: Konkurs fotograficzny. Zgłaszane fotografie nie mogły brać wcześniej udziału w żadnym innym konkursie fotograficznym.

  W nazwach przesyłanych plików (zdjęć) należy zamieścić: nazwisko i imię autora oraz numer zdjęcia.

  W dodatkowym załączniku należy zamieścić autorskie podpisy poszczególnych zdjęć oraz następujące dane:

  Uczniowie: imię i nazwisko, nazwę i numer szkoły, klasę, e-mail, nr telefonu.

  Studenci: imię i nazwisko, kierunek i rok studiów, e-mail, nr telefonu.

  Pracownicy: imię i nazwisko, stopień/tytuł naukowy, nazwę katedry/jedn. administracyjnej, e-mail, nr telefonu.
  competition competition
  contest photo contest
  - 01.05.2017-31.05.2017
  - Collegium Medicum im. L. Rydygiera in Bydgoszcz UMK in Toruń
  Target audience: students, professionals, students of High schools in Bydgoszcz
  Organizer: Studenckie Koło Naukowe Botaniki Farmaceutycznej, dr Dorota Gawenda-Kempczyńska i dr hab. Tomasz Załuski, prof. UMK
  www.cm.umk.pl/ . . ./KONKURS_FOTOGRAFICZNY_regulamin_2017.pdf

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: Pojedynek z roślinami
  Czy uda się Wam wygrać z roślinami i zdobyć zielone nagrody? Zapraszamy do grupowej zabawy, w której liczyć się będzie spostrzegawczość, logiczne myślenie i nieco wiedzy o roślinach.
  competition competition
  - 18.05.2017 godz. 9:00-9:30
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.2
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: Pojedynek z roślinami
  Czy uda się Wam wygrać z roślinami i zdobyć zielone nagrody? Zapraszamy do grupowej zabawy, w której liczyć się będzie spostrzegawczość, logiczne myślenie i nieco wiedzy o roślinach.
  competition competition
  - 18.05.2017 godz. 9:45-10:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.2
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Gamification: A duel with plants; GRYWALIZACJA: Pojedynek z roślinami
  Czy uda się Wam wygrać z roślinami i zdobyć zielone nagrody? Zapraszamy do grupowej zabawy, w której liczyć się będzie spostrzegawczość, logiczne myślenie i nieco wiedzy o roślinach.
  competition competition
  - 18.05.2017 godz. 11:30-12:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.2
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 9:00-9:30
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 9:00-9:30
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 9:45-10:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 9:45-10:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 11:30-12:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 11:30-12:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Eye to eye with mutants;
  Oko w oko z mutantami

  Zapraszamy do poznania zabawnych, niezwykłych a nawet szalonych pomysłów naukowców dotyczących modyfikacji roślin. I to wszystko w imię nauki - bo choć mutanty mogą wydawać się dziwne, są jednak ważnym narzędziem w zdobywaniu wiedzy. Opowiemy Wam o genach, które skaczą, łysiejących liściach, roślinach-daltonistach i zielonych alkoholikach. A także o tym gdzie drzewa trzymają zegarek, czy sosna wytwarza testosteron oraz jakie geny dzielimy z główką kapusty.
  - seminar or lecture
  - 18.05.2017 godz. 10:30-11:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Aula P.0.1.1
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants that heal;
  Rośliny, które leczą

  W minionych wiekach ziołolecznictwo było jednym z głównych filarów medycyny. Obecnie, zdecydowaną większość leków stanowią związki otrzymywane na drodze syntezy chemicznej. Nadal jednak są one często wzorowane na naturalnych składnikach roślinnych posiadających właściwości bioaktywne. Od odkrycia mocy roślin do stworzenia preparatu, który może być stosowany w terapii upływa zwykle wiele czasu. W trakcie wykładu przybliżymy Wam poszczególne etapy tego procesu oraz role jakie pełnią w nim naukowcy z różnych dziedzin.
  - seminar or lecture
  - 18.05.2017 godz. 12:15-13:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Aula P.0.1.1
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: dr hab. Ibeth Guevara-Lora

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 9:30-10:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 9:30-10:00
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 10:15-10:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 10:15-10:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (I) Taking advantage of the plant (a) or Chapter in colors of the rainbow (b).
  (II) Plants in magnification, hunter plants;
  2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Czerpiąc korzyści z roślin (a) lub Rozdział w kolorach tęczy (b).
  (II) Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi

  (Ia) Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce - nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin. (Ib) Rośliny to prawdziwe fabryki rozmaitych substancji, ale jak wyodrębnić i zbadać poszczególne z nich? Techniką, która pomaga naukowcom w tym zadaniu jest chromatografia pozwalająca na rozdzielanie substancji w oparciu o ich własności, takie jak kształt, wielkość, czy też powinowactwo do innych związków chemicznych. W ramach pokazu będzie można zobaczyć wybrane techniki chromatograficzne - od tych najprostszych, możliwych do zastosowania w domu, po najbardziej skomplikowane, wymagające drogiego sprzętu i sporego doświadczenia. (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 13:00-13:30
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- 2 SHOWS IN 30 MINUTES:
  (i) Light painting on leaves
  (II) With "dna" or with DNA?; 2 POKAZY w 30 MINUT:
  (I) Malowanie światłem na liściach
  (II) Z dna czy z DNA?

  (I) Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło - bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają śświatło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie uciekają chloroplasty.
  (II) Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca.
  - presentation
  - 19.05.2017 godz. 13:00-13:30
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala P.0.3 wejście A
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants that heal;
  Rośliny, które leczą

  W minionych wiekach ziołolecznictwo było jednym z głównych filarów medycyny. Obecnie, zdecydowaną większość leków stanowią związki otrzymywane na drodze syntezy chemicznej. Nadal jednak są one często wzorowane na naturalnych składnikach roślinnych posiadających właściwości bioaktywne. Od odkrycia mocy roślin do stworzenia preparatu, który może być stosowany w terapii upływa zwykle wiele czasu. W trakcie wykładu przybliżymy Wam poszczególne etapy tego procesu oraz role jakie pełnią w nim naukowcy z różnych dziedzin.
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 11:00-11:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Aula P.0.1.1
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: dr hab. Ibeth Guevara-Lora

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Eye to eye with mutants;
  Oko w oko z mutantami

  Zapraszamy do poznania zabawnych, niezwykłych a nawet szalonych pomysłów naukowców dotyczących modyfikacji roślin. I to wszystko w imię nauki - bo choć mutanty mogą wydawać się dziwne, są jednak ważnym narzędziem w zdobywaniu wiedzy. Opowiemy Wam o genach, które skaczą, łysiejących liściach, roślinach-daltonistach i zielonych alkoholikach. A także o tym gdzie drzewa trzymają zegarek, czy sosna wytwarza testosteron oraz jakie geny dzielimy z główką kapusty.
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 12:00-12:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Aula P.0.1.1
  Target audience: students aged 14-19 years

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- What would be plants without fungus?;
  Czym byłyby rośliny bez grzybów

  Świat grzybów ciągle stanowi dla biologów tajemnicę. Ich relacje z różnymi organizmami, zarówno pozytywne jak i negatywne kształtują otaczającą nas przyrodę. Natura i rośliny zawdzięczają im bardzo wiele. Bo czym byłoby środowisko lądowe bez mykoryz?
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 13:45-15:00
  - The Faculty of Biology and Earth Sciences
  WBiNoZ, Sala wykładowa 0.14
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Piotr Piszczek, mgr Patryk Komur

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- What would be plants without fungus?;
  Czym byłyby rośliny bez grzybów

  Świat grzybów ciągle stanowi dla biologów tajemnicę. Ich relacje z różnymi organizmami, zarówno pozytywne jak i negatywne kształtują otaczającą nas przyrodę. Natura i rośliny zawdzięczają im bardzo wiele. Bo czym byłoby środowisko lądowe bez mykoryz?
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 15:30-16:45
  - The Faculty of Biology and Earth Sciences
  WBiNoZ, Sala wykładowa 0.14
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Piotr Piszczek, mgr Patryk Komur

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Sensual deceivers, or secrets of orchids;
  Zmysłowi oszuści, czyli sekrety storczyków

  Czy wszystkie storczyki są pasożytami? Czy storczyki można spotkać w Polsce? Jak storczyk może oszukać owada i po co właśściwie to robi - czyli o oszustwach na michę, na seks, przebierankach i niewolnictwie na przykładach wyspecjalizowanych przedstawicieli Orchidaceae.
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 17:00-18:30
  - The Faculty of Biology and Earth Sciences
  WBiNoZ, Sala wykładowa 0.14
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: dr Małgorzata Jaźwa

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants and fungi in extreme conditions;
  Rośliny i grzyby w warunkach ekstremalnych

  Co sprawia, że rośliny i grzyby potrafią funkcjonować w warunkach ekstremalnych i jak sobie z nimi radzą? W trakcie prelekcji opowiemy Wam o przystosowaniach roślin i grzybów do trudnych warunków środowiskowych panujących w wybranych ekosystemach w strefie polarnej, umiarkowanej i międzyzwrotnikowej.
  - presentation
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 14:30-16:00
  - The Faculty of Biology and Earth Sciences
  WBiNoZ, Sala ćwiczeń 0.80
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Paulina Wietrzyk, mgr Marta Majewska

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants and fungi in extreme conditions;
  Rośliny i grzyby w warunkach ekstremalnych

  Co sprawia, że rośliny i grzyby potrafią funkcjonować w warunkach ekstremalnych i jak sobie z nimi radzą? W trakcie prelekcji opowiemy Wam o przystosowaniach roślin i grzybów do trudnych warunków środowiskowych panujących w wybranych ekosystemach w strefie polarnej, umiarkowanej i międzyzwrotnikowej.
  - presentation
  - seminar or lecture
  - 19.05.2017 godz. 17:00-18:30
  - The Faculty of Biology and Earth Sciences
  WBiNoZ, Sala ćwiczeń 0.80
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Paulina Wietrzyk, mgr Marta Majewska

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Green fluorescent protein (GFP);
  Białko zielonej fluorescencji (GFP)

  Chlorofil nadający zieloną barwę roślinom, pochłania światło z niebieskiego i czerwonego zakresu widma. Te właściwości absorpcyjne zwróciły uwagę biologów i chemików, którzy postanowili wykorzystać pochodne chlorofilu do walki z rakiem. Na warsztatach opowiemy Wam o tym, czym jest terapia fotodynamiczna i w jaki sposób roślinny barwnik może nam pomóc w selektywnym zabiciu tylko tych komórek, które są szkodliwe dla organizmu.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 10:30-11:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala ćwiczeń A213
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Klaudia Muszyńska, Piotr Leśniak

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Rainbow colors closed in the cell;
  Kolory tęczy zamknięte w komórce

  Niewiele osób wie, że rośliny posiadają blisko 9000 różnych barwników. W czasie warsztatów wyizolujemy część z tych związków, sprawimy, że będą one zmieniać kolory albo znikać. Postaramy się także odpowiedzieć na pytania po co roślinom takie bogactwo barw, czy wszystkie rośliny mają w sobie barwnik zielony, oraz zobaczymy to, co niewidzialne dla ludzkiego oka.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 10:30-11:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology
  WBBiB, Sala ćwiczeń C234
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: dr Beata Bober, dr Ewa Latkowska

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants in us
  Rośliny w nas

  W dobie cyfryzacji badania naukowe można również prowadzić wykorzystując bazy danych. W trakcie warsztatów zamienimy probówkę na komputer i dokonamy ciekawych odkryć jednym kliknięciem klawisza. Stosując metody bioinformatyczne porównamy sekwencje różnych genów i białek by ustalić ich wzajemne pokrewieństwo oraz sprawdzić jakie białka dzielimy z sosną i w ilu procentach nasze DNA pokrywa się z DNA banana.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 10:30-11:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology
  WBBiB, Sala seminaryjna 1.01.17
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Paweł Jedynak, mgr Bartosz Pluciński

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- How to use chlorophyll derivatives to kill cancer;
  Jak wykorzystać pochodne chlorofilu do zabicia nowotworu

  Chlorofil nadający zieloną barwę roślinom, pochłania światło z niebieskiego i czerwonego zakresu widma. Te właściwości absorpcyjne zwróciły uwagę biologów i chemików, którzy postanowili wykorzystać pochodne chlorofilu do walki z rakiem. Na warsztatach opowiemy Wam o tym, czym jest terapia fotodynamiczna i w jaki sposób roślinny barwnik może nam pomóc w selektywnym zabiciu tylko tych komórek, które są szkodliwe dla organizmu.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 10:30-11:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology;
  WBBiB, Sala ćwiczeń
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Grzegorz Gawlik, mgr Anna Rozlach, mgr Norbert Wolan

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Rainbow colors closed in the cell;
  Kolory tęczy zamknięte w komórce

  Niewiele osób wie, że rośliny posiadają blisko 9000 różnych barwników. W czasie warsztatów wyizolujemy część z tych związków, sprawimy, że będą one zmieniać kolory albo znikać. Postaramy się także odpowiedzieć na pytania po co roślinom takie bogactwo barw, czy wszystkie rośliny mają w sobie barwnik zielony, oraz zobaczymy to, co niewidzialne dla ludzkiego oka.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 13:00-14:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala ćwiczeń C234
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: dr Beata Bober, dr Ewa Latkowska

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants in us
  Rośliny w nas

  W dobie cyfryzacji badania naukowe można również prowadzić wykorzystując bazy danych. W trakcie warsztatów zamienimy probówkę na komputer i dokonamy ciekawych odkryć jednym kliknięciem klawisza. Stosując metody bioinformatyczne porównamy sekwencje różnych genów i białek by ustalić ich wzajemne pokrewieństwo oraz sprawdzić jakie białka dzielimy z sosną i w ilu procentach nasze DNA pokrywa się z DNA banana.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 13:00-14:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology
  WBBiB, Sala seminaryjna 1.01.17
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Paweł Jedynak, mgr Bartosz Pluciński

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- How to use chlorophyll derivatives to kill cancer;
  Jak wykorzystać pochodne chlorofilu do zabicia nowotworu

  Chlorofil nadający zieloną barwę roślinom, pochłania światło z niebieskiego i czerwonego zakresu widma. Te właściwości absorpcyjne zwróciły uwagę biologów i chemików, którzy postanowili wykorzystać pochodne chlorofilu do walki z rakiem. Na warsztatach opowiemy Wam o tym, czym jest terapia fotodynamiczna i w jaki sposób roślinny barwnik może nam pomóc w selektywnym zabiciu tylko tych komórek, które są szkodliwe dla organizmu.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 13:00-14:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology
  WBBiB, Sala ćwiczeń
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Grzegorz Gawlik, mgr Anna Rozlach, mgr Norbert Wolan

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Green fluorescent protein (GFP);
  Białko zielonej fluorescencji (GFP)

  Chlorofil nadający zieloną barwę roślinom, pochłania światło z niebieskiego i czerwonego zakresu widma. Te właściwości absorpcyjne zwróciły uwagę biologów i chemików, którzy postanowili wykorzystać pochodne chlorofilu do walki z rakiem. Na warsztatach opowiemy Wam o tym, czym jest terapia fotodynamiczna i w jaki sposób roślinny barwnik może nam pomóc w selektywnym zabiciu tylko tych komórek, które są szkodliwe dla organizmu.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 13:00-14:15
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology,
  WBBiB, Sala ćwiczeń A213
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: mgr Klaudia Muszyńska, Piotr Leśniak

Jagiellonian University, The Faculty of Biochemistry,
Biophysics and Biotechnology and The Faculty of Biology and Earth Sciences
Kraków
www.wbbib.uj.edu.pl
www.binoz.uj.edu.pl

 • -- Plants and sun - difficult friendship;
  Rośliny i słońce - trudna przyjaźń

  ośliny wykorzystują energię światła słonecznego do produkcji cukrów. Ponieważ nie mogą się przemieszczać z miejsca na miejsce i tym samym wystawić do słońca albo przed nim ukryć, muszą sobie na inne sposoby radzić z niedomiarem albo nadmiarem energii. Jednym z takich sposobów są ruchy chloroplastów sterowane światłem słonecznym. Na wykładzie opowiemy o molekularnych podstawach tego skomplikowanego, a zarazem fascynującego zjawiska.
  workshop workshop
  - 20.05.2017 godz. 12:00-12:45
  - The Faculty of Biochemistry, Biophysics and Biotechnology
  WBBiB, Aula P.0.1.1
  Target audience: students aged 14-19 years
  Organizer: prof. dr hab. Halina Gabryś

Adam Mickiewicz University Botanical Garden
Poznań
http://www.obuam.robia.pl

 • -- Seekers of endangered species;
  Poszukiwacze zagrożonych gatunków

  gra terenowa
  competition competition
  - 22.05.2017 godz. 10:00-11:00
  - Pavilion of exposition and didactic of Adam Mickiewicz Botanical Garden
  Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny Ogrodu Botanicznego UAM
  Target audience: from 12 years
  Organizer: Roksana Lubkowska, Joanna Markiewicz

Adam Mickiewicz University Botanical Garden
Poznań
http://www.obuam.robia.pl

 • -- Botanical Garden of Adam Mickiewicz - Wandering Through the Greenery of All Continents;
  Ogród Botaniczny UAM – wędrówka przez zieleń wszystkich kontynentów

  spotkanie z przewodnikami i wycieczka po Ogrodzie
  - guided tour
  - 22.05.2017 godz. 10:00-11:00
  - The main gate of the Adam Mickiewicz Botanical Garden; spotkanie z przewodnikami przy bramie głównej Ogrodu Botanicznego UAM
  Target audience: from 12 years
  Organizer: Jolanta Jańczyk-Węglarska, Karol Węglarski

Adam Mickiewicz University Botanical Garden
Poznań
http://www.obuam.robia.pl

 • -- Singularities of the Adam Mickiewicz Botanical Garden;
  Osobliwości Ogrodu Botanicznego UAM

  Wycieczka po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu A. Mickiewicza, podczas której zostaną zaprezentowane szczególnie interesujące rośliny.
  - guided tour
  - 22.05.2017 godz. 12:00-13:00
  - The entrance of the Botanical Garden;
  spotkanie z przewodnikami przy wejściu służbowym Ogrodu Botanicznego
  Target audience: from 13 years
  Organizer: Grażyna Naser, Piotr Gawlak

Adam Mickiewicz University Botanical Garden
Kraków
http://www.obuam.robia.pl

 • -- The world of aquatic and marsh plants;
  Świat roślin wodnych i bagiennych

  Wycieczka z przewodnikiem po Ogrodzie
  - guided tour
  - 22.05.2017 godz. 13:30-14:30
  - The entrance of the Botanical Garden;
  spotkanie z przewodnikiem przy bramie służbowej Ogrodu Botanicznego
  Target audience: from 10 years
  Organizer: Joanna Jaskulska

Adam Mickiewicz University Botanical Garden
Poznań
http://www.obuam.robia.pl

 • -- Biblijne wędrówki - świat roślin oczami starożytnych koczowników;
  Biblical wandering - the world of plants through the eyes of ancient nomads

  Wystawa fotograficzna z przewodnikiem, poszerzona o żywe eksponaty, przeniesie uczestników w świat roślin Biblii, znany starożytnym koczownikom. Przedstawi wybrane rośliny dziko rosnące i uprawne, które w minionych wiekach były podstawą codziennego życia. Odpowie na pytania, które z nich mają dziś ważne znaczenie gospodarcze i co z tego wynika dla współczesnych turystów.
  - presentation
  - exhibition
  - 22.05.2017 godz. 10:00-11:30
  - Pavilion of exposition and didactic of Adam Mickiewicz Botanical Garden
  Pawilon Ekspozycyjno - Dydaktyczny Ogrodu Botanicznego UAM
  Target audience: from 13 years
  Organizer: Małgorzata Kalinowska, Ewa Kazimierczak-Grygiel

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń wymienionych powyżej ponoszą lokalni organizatorzy akcji. Organizatorzy tej strony internetowej, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i narodowym, nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej, czy też ze względu na tematykę, w odniesieniu do zgłoszonych wydarzeń.